Tipy na výlet

Vážení zákazníci, v Belej a okolí je naozaj čo obdivovať. Stačí si len vybrať. Prinášame Vám niekoľko tipov:

Belá

Obec sa nachádza v okrese Žilina. Jej stredom preteká Beliansky potok, ktorý sa v obci vlieva do Varínky. Belá končí Belianskou dolinou. Nachádza sa tu neskoro renesančný kostol sv. Márie Magdalény z roku 1683. K obci patrí aj osada Zlieň a miestna časť Nižné Kamence. K dispozícii je zimné klzisko a bowling. Hory v okolí poskytujú široké možnosti pre nadšených hubárov.

 

 

 

 

 

Belské skaly - nielen pre horolezcov

Unikátne vápencové skaly nachádzajúce sa v pohorí Malej Fatry poskytujú dostatočný priestor aj pre najnáročnejšich horolezcov. Lezie sa po položených platniach cez "kolmičky" až po previsy. Pre nehorolezcov sa ponúka nádherná scenéria.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bešeňová (60 km)

Bešeňová je malá obec, ktorá sa nachádza v centre turisticky atraktívneho regiónu Liptov. Je známa hlavne vďaka termálnym prameňom a Thermal Parku Bešeňová. Termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku.

 

 

 

 

 

Strečno (23 km)

Obec Strečno sa nachádza na rozhraní Turčianskej a Žilinskej kotliny v mieste prechodu rieky Váh cez pohorie Malá Fatra. Vidieť môžete hrad Strečno alebo previesť sa na kompe zo Strečna do Varína a späť, ktorá Vám ušetrí niekoľko kilometrov cesty. V ponuke sú plavby na pltiach.

 

 

 

 

 

Teplička nad Váhom (14 km)

Obec medzi Žilinou a Belou. Jedným z pánov Strečnianskeho panstva (do ktorého patrila i Teplička ) bol aj František Vešeléni, ktorého manželkou bola v prvej polovici 17. storočia šurianska rodáčka Žofia Bosniaková. V súvislosti so Žofiou vzniklo veľa legiend, faktom je, že spolu so svojím manželom založili a udržiavali útulok pre chudobných.

 

 

 

 

 

Terchová (7 km)

Nachádza sa pod skalným Mníchom a je spätá s mnohými tajomnými legendami a mýtmi. S Terchovou je spojený legendárny zbojnícky kapitán Juraj Jánošík, ktorého socha sa vyníma nad obcou.

 

 

 

 

 

Vrátna (13 km)

Patrí medzi najnavštevovanejšie turisticko - lyžiarske strediská na Slovensku. Nachádza sa v pohorí Malá Fatra. Na pomerne malom území sa sústreďuje pestrá paleta krás a zaujímavostí, akú len príroda môže poskytnúť: vstup do Vrátnej cez Tiesňavy s horským potokom a skalnými útvarmi, krasové Dolné, Horné a Nové diery, sprístupnené lávkami a rebríkmi, vrch Veľký Rozsutec - dominanta Vrátnej, panoramatické rozhľady do malofatranských dolín a na okolité pohoria, bohatosť fauny a flóry možno vychutnať pri prechádzkach a túrach po turistických chodníkoch. Ponuka lyžiarskeho strediska vhodného ako pre začiatočníkov tak i pre náročných a skúsených lyžiarov.

 

 

 

 

 

Vychylovka (25 km)

Skanzen - múzeum kysuckej dediny leží v malebnom prostredí doliny Chmúra, ktorá je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho jedinečná flóra a fauna spolu s prekrásnou ľudovou architektúrou vytvárajú pre návštevníka neopakovateľnú scenériu. Každoročne počas sezóny tu má návštevník možnosť vidieť ukážky práce remeselníkov, vystúpenia folklórnych skupín a súborov s ukážkami pracovného a obradového zvykoslovia, prípravu tradičných kysuckých jedál a iné.

 

 

 

 

 

Žilina (18 km)

Mesto, ktoré ponúka všetky služby krajskej metropoly. K dispozícii sú zimný štadión, plaváreň, kúpalisko, tenisové kurty, zábavno-nákupné centrá, divadlo a ďalšie.

 

 

 

 

 

Cyklotrasa - okruh Žilina - Terchová

Cyklotrasa sa začína v Žiline – Budatíne. Predtým ako sa vydáte na cyklotrasu, zájdite do areálu Budatínskeho hradu a pozrite si expozíciu Považského múzea v Žiline. Cez Zástranie a Zádubnie sa dostanete do Kotrčinej Lúčky, cez Vadičov a Lutiše až do Terchovej. Ešte na začiatku trasy zo Zástrania si môžete užiť výstup na kopec Straník – jeden z najlepších kopcov pre lety na krídle. Zo Straníka je naozaj úžasný pohľad na povodie Váhu, obec Tepličku nad Váhom či Žilinu. Späť z Terchovej sa vrátite podhorím Malej Fatry po červenej značke a pred koncom sa napojíte na asfaltovú trasu okolo vodného diela Žilina späť k Budatínskemu hradu. Viac nájdene TU

 

Terchovsko - Oravská cyklomagistrála

Ďalší tip na cykloturistiku ponúkame v podobe Terchovsko - Oravskej cyklomagistrály so začiatkom v Strečné cez Varín, Belú, Terchovú, Zárivú až na Hoľu nad Klobučnou. Viac nájdene TU